Žijící skanzen

v Jindřichovicích pod Smrkem

Tradice v pořádání akcí

Už od prvních okamžiků v Jindřichovicích jsme pořádali různé akce pro veřejnost. Zpočátku to byla zejména setkání zájemců o ekovesničky, jež vyvrcholila mezinárodním setkáním "Global ecovillage network", které jsme pořádali v roce 2001 společně s polskými přáteli z Wolimierze. Nosnými akcemi se brzy staly Kursy tradičních dovedností, které jsme po mnoho let pořádali každý měsíc. Lidé se u nás naučili mimo jiné plést košíky, vyřezávat dřevěné lžíce a misky, sklízet, vymlátit a na fofru vyčistit obilí, z něhož se pak po umletí ve větrném mlýně pekly koláče a chleba. Měli jsme tu kursy výroby ručního papíru, svíček ze včelího vosku, keramiky i sochařství, včelařství a dalších.

Spolu s polskými přáteli jsme uspořádali řadu divadelních a hudebních představení zejména na hranicích na Kukačce, přičemž nakonec se společnou snahou nás i obce podařilo otevřít hraniční přechod natrvalo. Po několik let jsme v obci vedli i dětský kroužek, zaměřený na poznávání a ochranu přírody stejně jako na činnosti umělecké.

Mnoho let už spolupracujeme s Hnutím Duha na Týdnech pro les (my jsme je překřtili na Týdny pro mez), v jejichž rámci vysazujeme stromky do mezí, ožínáme je a ochraňujeme i proti zvěři. Kopali jsme i rybníček, rekultivovali skládku atd.

Některé momenty z akcí jsou k vidění ve fotogalerii.

Prohlídka skanzenu

Od října do konce března máme již zavřeno. Otevíráme opět 1.4.2018. Je však možné po telefonické dohodě pro větší skupiny domluvit pobyt, exkurzi, řemeslný, výtvarný, hudební či ekologický program na míru. 

...