Žijící skanzen

v Jindřichovicích pod Smrkem

Festival dokumentárních filmů

3.4.2009 – 5.4.2009

Ve dnech 3.-5.4. budeme v aule jindřichovické školy prezentovat výběr snímků z filmového festivalu Jeden svět.

Jeden svět 2009

Vstupné na celý večer je vždy 50 Kč. Po promítání bude čas na besedu. V sobotu proběhne navíc beseda s PhDr. Janem Šolcem, bývalým poradcem Václava Havla, se kterým budeme debatovat po obou filmech.

Program je následující:

pátek 3.4.

 • 17.00h
  René (Helena Třeštíková, ČR, 83 minut)
  Nejnovější časosběrný dokument Heleny Třeštílkové sleduje životní etapu třicátníka Reného Plášila, který se od svých 16 let pravidelně vrací za mříže pro vloupání a krádeže.
 • 19.00h
  Tenkrát II. (Robert Sedláček, ČR, 99 minut)
  Tématem filmu je rozpad Československa, v jehož průběhu došlo ke střetu pragmatického a idealistického pojetí politiky. Snímek začíná těsně po nástupu Havla do prezidentské funkce. Jde o analytický pohled, dokazující, že stát začal směřovat k rozpadu těsně po listopadu 89, a možná ještě dříve.

sobota 4.4.
 • 17.00h
  I.O.U.S.A. (Patric Creadon, USA, 85 minut)
  Dokument sleduje růst zadlužení USA, jeho příčiny a případná řešeni. Dokazuje, že každý čin zrcadlí v budoucnu své důsledky.
 • 19.00h
  The Age of Stupid ("Čas hlupáků", Franny Armstrong, UK, 89 minut)
  Dokumentární sci-fi a částečně animovaný snímek nás přivádí do r. 2055, do období, kdy se důsledky globalizace a globálního oteplení skutečně projevily. Prostřednictvím "archivních" záběrů se vracíme do dnešní doby, kdy byl – jak je z reportáží patrné – ještě čas na záchranu.

neděle 5.4.
 • 17.00h
  Poison Fire ("Jedovatý plamen", Lars Johansson, Nigérie, 29 minut)
  Afrika, ropa, klimatické změny, globalizace, represe, násilí, lidská práva. To jsou témata vynikajícího dokumentu o aroganci společnosti Shell, která těží ropu u nigerijských vesnic a nenávratně a nevídaně poškozuje místní životní prostředí.

  Old Man Peter ("Poslední šaman", Ivan Golovnev, Rusko, 26 minut)
  Dialog mezi člověkem, přírodou a bohem. Poslední žijící šaman od řeky Kazym, žijící osamoceně v sibiřské tajze.
 • 19.00h
  Flow – For Love of Water ("Z lásky k vodě", Irena Salina, USA, 93 miut)
  Velkofilm o vodě – skutečné esenci života, podmínce života všeho živého na této planetě.

Prohlídka skanzenu

Od dubna do září je otevřeno vždy od úterý do neděle mezi desátou a sedmnáctou hodinou. Ve všedních dnech mimo prázdniny však doporučujeme i malým výpravám ohlásit se předem. Ohlášení u větších skupin je potřeba vždy. Pro skupiny je možné také domluvit pobyt, exkurzi, řemeslný, výtvarný, hudební či ekologický program na míru. Děkujeme

...