Žijící skanzen

v Jindřichovicích pod Smrkem

Základní kurz kosení

10.6.2010 – 13.6.2010

Zveme vás na základní kurz kosení ve stylu "Kosíme snadno". Naučíme se vyrábět kosiště na míru, naklepávat a brousit kosu a také samozřejmě kosit.

Kurz povede Veronika Kicková, kterou už někteří znáte z misek a nebo z koncertu. Termín je čtvrtek 10.6. (odpoledne) až neděle 13.6. (poledne). Je velmi vhodné se zúčastnit všech dnů, ale není to nezbytně nutné (třeba kdo si nemůže vzít dovolenou apod.). Ve čtvrtek budeme připravovat materiál, v pátek vyrábět kosiště, v sobotu dokončovat, naklepávat, dolaďovat, zkoušet techniku kosení, v neděli (od časného rána) kosit.

Objednávku kos a příslušenství i přihlášku je potřeba uskutečnit co nejdříve.

Pro ty, kdo neprahnou po výrobě vlastního na míru šitého kosiště (na tom však víceméně stojí technika kosení stylu alá Petr Vido), se nabízí možnost přidat se ke kurzu v sobotu a přinést hotové/koupené kosiště s sebou (doufejme, že už budeme u naklepávání kos). Na www.kosimesnadno.cz mají například v nabídce rakouské ergonomické kosiště (cena 1260Kč).

Kdo ani po naklepávání neprahne, může se přihlásit na konkurenční kurz sekání zahradní sekačkou, který pořádá Jarda Hojdar u sebe na zahradě. :-)

Co je k tomu (tedy ke kurzu kosení) potřeba:

 1. Přihlásit se (čím dřív, tím líp).
 2. Mít kvalitní kosu (tedy to železné, to dřevěné si vyrobíme :-)).
  Tu si mým prostřednictvím můžete objednat a Veronika je pak přiveze. To je potřeba udělat co nejdřív - do středy 12.5. Kosy jsou za 650Kč a můžete si vybrat délku - od 60 do 90cm. Zpravidla na běžnou louku lze doporučit 70, 75 či max. 80cm.
  Můžete si vybrat i dražší kosu (pravou rakouskou), nabízejí ji už i naklepanou (s příplatkem), cena se pohybuje podle délky od 800Kč do 1000Kč (podívejte se sami na výběr www.kosimesnadno.cz, pokud si vyberete tam, napište objednávku nám, ušetříme při hromadném objednání na poštovném).
 3. Mít kvalitní babku a kladívko.
  Nabízejí se dvě možnosti. Buď můžete přes nás objednat již zaoblené kvalitní (dostatečně tvrdé) kladívko a německou babku, více si o nich můžete přečíst níže (hromadně bychom pak objednali od Dudmanových na stránkách www.kosimesnadno.cz ). Nebo se dá koupit obojí levnější v běžném železářství (kladívko cca 0.6 kg, co nejvyšší tvrdost, babka ostrá (zašpičatělá hrana)) a poté bychom domluvili zbroušení a vytvrzení s místním kovářem.
 4. Mít brousek, toulec a kosiřík neboli prstýnek neboli objímku s klíčem na utažení (slouží k uchycení kovové kosy na dřevěné kosiště).
  Dá se koupit v běžných železářstvích - cenu zatím neznám, ale nebude nijak vysoká. Kvalita je nižší, což u toulce nijak nevadí (slouží jen jako držák na brousek). Brousek doporučujeme však objednat jeden jemnější (Bregenzer či Rozsutec, viz. katalog - objednávejte opět přes nás), běžně dostupný brousek Karborundum z železářství dobře poslouží, když zrovna nemáte naklepáno, ale obrušuje kosu a dlouhodobě není jeho užívání "trvale udržitelné". Kosiřík je možné koupit levněji v železářství, bývají s ním však problémy, často kosu pořádně neudrží, klíč se rychle opotřebuje apod., takže to je spíš pro dobrodruhy. V katalogu najdete kvalitnější kosiřík za 60Kč, opět objednávejte přes nás. Brusné kostky, které najdete jako poslední v níže uvedené nabídce, se hodí, pokud opravdu najdete zálibu v naklepávání, na kurz není nutné pořizovat, propůjčujeme při naklepávání náš exemplář (pokud však chcete též, připište do objednávky).

Takže shrnuto: Přes nás do 12.5. objednávejte kosy za 650Kč. V témže termínu lze přes nás objednat též příslušenství z katalogu www.kosimesnadno.cz: kosu, babku, kladívko, brousek, kosiřík, toulec, příp. brusnou kostku. A nebo si cokoliv z toho můžete zajistit i sami v železářství apod.

Tak a na závěr snad už jen ceny kurzu. Kurz by stál celý 500Kč (poměrná část poměrně méně), jídlo, kdo bude chtít, tak každé 50Kč a ubytování 100Kč na osobu a noc.

Prohlídka skanzenu

Od dubna do září je otevřeno vždy od úterý do neděle mezi desátou a sedmnáctou hodinou. Ve všedních dnech mimo prázdniny však doporučujeme i malým výpravám ohlásit se předem. Ohlášení u větších skupin je potřeba vždy. Pro skupiny je možné také domluvit pobyt, exkurzi, řemeslný, výtvarný, hudební či ekologický program na míru. Děkujeme

...