Žijící skanzen

v Jindřichovicích pod Smrkem

Projekt: Větrný mlýn

2001-2002

větrný mlýn Jedním z našich cílů hned od počátku byl pokus o co největší potravinovou soběstačnost. To obnáší i pěstování obilí (i když v souvislosti s intenzivními stavebními pracemi na to není bohužel každý rok čas) a mletí vypěstovaného a nebo od jiných zemědělců koupeného obilí. Dlouho jsem mlel před každým pečením chleba či buchet mouku na ručním mlýnku (elektřinu nepoužíváme – s výjimkou komunikačních technologií, tedy telefonu a notebooku). A při tom mletí jsem snil o tom, že "něco" tu práci udělá za mě. A protože přes naše pozemky neteče větší potok, byl tím "něčím", o čemž jsem snil, stále s větší určitostí větrný mlýn. Dlouho jsem se nemohl dostat k žádným informacím, jak takový mlýn postavit, až zahrála svou roli "náhoda" (nebo řízení osudu) a na můj dotaz k větrným mlýnům mi odpověděl Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, že zrovna před týdnem jim tam jedna rodina z Tošanovic nabídla jeden už nepoužívaný větrný mlýn, ale protože už jeden takový mají, že předávají kontakt nám... Takže jsme mlýn koupili, převezli a zrestaurovali.

Potom jsem byl nemocný a měl jsem ve vysokých horečkách vizi...vizi válcové zděné stavby s dřevěnou jehlanovou konstrukcí uvnitř, která drží nahoře turbínu s kormidlem a dole mlýnské kameny. Po uzdravení jsme s kolegou architektem udělali příslušné výkresy a výpočty a zjistili jsme, že vize, která ke mně přišla "zhůry" je uskutečnitelná. A tak jsme mlýn postavili... a protože je hezký a zajímavý, stal se ihned magnetem pro spoustu návštěvníků.

Při jeho stavbě a vybavení nám pomohli:

Finančně (celkové náklady cca 250 tis. Kč):

  • Nadace Partnerství, Brno
  • Nadace Via, Praha
  • Open society fund, Praha
  • Nadace rozvoje občanské společnosti, Praha
  • Regional environmental center, Praha
  • Úřad práce Liberec (financováním mezd pracovníků na veřejně prospěšné práce)

Věnováním expozice o větrných mlýnech v ČR: ing. Jan Doubek, Přerov

Prohlídka skanzenu

Od října do konce března máme již zavřeno. Otevíráme opět 1.4.2018. Je však možné po telefonické dohodě pro větší skupiny domluvit pobyt, exkurzi, řemeslný, výtvarný, hudební či ekologický program na míru. 

...