Žijící skanzen

v Jindřichovicích pod Smrkem

Projekt: Větrný mlýn

2001-2002

větrný mlýn Jedním z našich cílů hned od počátku byl pokus o co největší potravinovou soběstačnost. To obnáší i pěstování obilí (i když v souvislosti s intenzivními stavebními pracemi na to není bohužel každý rok čas) a mletí vypěstovaného a nebo od jiných zemědělců koupeného obilí. Dlouho jsem mlel před každým pečením chleba či buchet mouku na ručním mlýnku (elektřinu nepoužíváme – s výjimkou komunikačních technologií, tedy telefonu a notebooku). A při tom mletí jsem snil o tom, že "něco" tu práci udělá za mě. A protože přes naše pozemky neteče větší potok, byl tím "něčím", o čemž jsem snil, stále s větší určitostí větrný mlýn. Dlouho jsem se nemohl dostat k žádným informacím, jak takový mlýn postavit, až zahrála svou roli "náhoda" (nebo řízení osudu) a na můj dotaz k větrným mlýnům mi odpověděl Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, že zrovna před týdnem jim tam jedna rodina z Tošanovic nabídla jeden už nepoužívaný větrný mlýn, ale protože už jeden takový mají, že předávají kontakt nám... Takže jsme mlýn koupili, převezli a zrestaurovali.

Potom jsem byl nemocný a měl jsem ve vysokých horečkách vizi...vizi válcové zděné stavby s dřevěnou jehlanovou konstrukcí uvnitř, která drží nahoře turbínu s kormidlem a dole mlýnské kameny. Po uzdravení jsme s kolegou architektem udělali příslušné výkresy a výpočty a zjistili jsme, že vize, která ke mně přišla "zhůry" je uskutečnitelná. A tak jsme mlýn postavili... a protože je hezký a zajímavý, stal se ihned magnetem pro spoustu návštěvníků.

Při jeho stavbě a vybavení nám pomohli:

Finančně (celkové náklady cca 250 tis. Kč):

  • Nadace Partnerství, Brno
  • Nadace Via, Praha
  • Open society fund, Praha
  • Nadace rozvoje občanské společnosti, Praha
  • Regional environmental center, Praha
  • Úřad práce Liberec (financováním mezd pracovníků na veřejně prospěšné práce)

Věnováním expozice o větrných mlýnech v ČR: ing. Jan Doubek, Přerov

Prohlídka skanzenu

Prohlídka skanzenu je možná od úterý do neděle vždy mezi 10. a 17. hodinou. Skupiny dětí i dospělých si mohou domluvit i program na míru (tradiční dovednosti a řemesla nebo hudební či výtvarné dílny). Po domluvě můžeme připravit i občerstvení.

...