Žijící skanzen

v Jindřichovicích pod Smrkem

Projekt: Probuzení spící krásky - nový život hrázděné usedlosti

2005

probuzení spící krásky Začátkem roku 2005 se konečně po dlouhých administrativních průtazích podařilo odkoupit i zbývající část domu č.p. 12 od státu a Lunaria se tak stala jeho jediným vlastníkem. Díky tomu jsme mohli začít s jeho rekonstrukcí, protože do té doby jsme mohli opravovat jen zcela havarijní stav.

Především jsme kompletně opravili střechu i s "volskými oky" – historicky původními střešními okýnky. Třista let starý dům dostal také novou omítku a nová (avšak historicky věrná) dřevěná okna v hospodářské části. V přízemí byl zrestaurován bývalý chlév a ve třech patrech nad ním (dům je díky sedlové střeše a podkroví pod ní opravdu vysoký) jsme upravili prostory pro muzeum. Díky této rekonstrukci jsme mohli v roce 2006 přestěhovat do nově upravených prostor i muzeum, které bylo do té doby na bývalé faře. Muzeum a větrný mlýn se tak staly součástí jednoho areálu. A na větší výstavní ploše přibylo exponátů a také tam našla své místo i rozšířená knihovna a také prodejní galerie místních produktů.

Projekt finančně podpořili (celkové náklady cca 2 mil. Kč):

Hlavní sponzoři:

  • Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) z programu Leader, administrovaného Místní akční skupinou mikroregionu Frýdlantsko (MASiF)
  • Liberecký kraj

Sponzoři:

  • Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor
  • CIS Systems, Nové Město pod Smrkem

Prohlídka skanzenu

Od října do konce března máme již zavřeno. Otevíráme opět 1.4.2018. Je však možné po telefonické dohodě pro větší skupiny domluvit pobyt, exkurzi, řemeslný, výtvarný, hudební či ekologický program na míru. 

...