Žijící skanzen

v Jindřichovicích pod Smrkem

Projekt: Probuzení spící krásky - nový život hrázděné usedlosti

2005

probuzení spící krásky Začátkem roku 2005 se konečně po dlouhých administrativních průtazích podařilo odkoupit i zbývající část domu č.p. 12 od státu a Lunaria se tak stala jeho jediným vlastníkem. Díky tomu jsme mohli začít s jeho rekonstrukcí, protože do té doby jsme mohli opravovat jen zcela havarijní stav.

Především jsme kompletně opravili střechu i s "volskými oky" – historicky původními střešními okýnky. Třista let starý dům dostal také novou omítku a nová (avšak historicky věrná) dřevěná okna v hospodářské části. V přízemí byl zrestaurován bývalý chlév a ve třech patrech nad ním (dům je díky sedlové střeše a podkroví pod ní opravdu vysoký) jsme upravili prostory pro muzeum. Díky této rekonstrukci jsme mohli v roce 2006 přestěhovat do nově upravených prostor i muzeum, které bylo do té doby na bývalé faře. Muzeum a větrný mlýn se tak staly součástí jednoho areálu. A na větší výstavní ploše přibylo exponátů a také tam našla své místo i rozšířená knihovna a také prodejní galerie místních produktů.

Projekt finančně podpořili (celkové náklady cca 2 mil. Kč):

Hlavní sponzoři:

  • Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) z programu Leader, administrovaného Místní akční skupinou mikroregionu Frýdlantsko (MASiF)
  • Liberecký kraj

Sponzoři:

  • Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor
  • CIS Systems, Nové Město pod Smrkem

Prohlídka skanzenu

Od dubna do září je otevřeno vždy od úterý do neděle mezi desátou a sedmnáctou hodinou. Ve všedních dnech mimo prázdniny však doporučujeme i malým výpravám ohlásit se předem. Ohlášení u větších skupin je potřeba vždy. Pro skupiny je možné také domluvit pobyt, exkurzi, řemeslný, výtvarný, hudební či ekologický program na míru. Děkujeme

...