Žijící skanzen

v Jindřichovicích pod Smrkem

Projekt: Hraví sponzoři

2011

Virtuální skanzen je online fundraisingový projekt, jehož cílem je získávat prostředky na činnost občanského sdružení Lunaria s pomocí webu. Na adrese www.virtualniskanzen.eu najdeme jednoduchou hru, která uživateli umožní nejen zjistit informace o činnosti sdružení, ale i přispět na konkrétní projekt, jako je rákosová střecha, solární sprcha nebo krmení pro zvířata.

S rozvojem občanské společnosti roste počet neziskovek, které se ucházejí o prostředky drobných dárců. Prakticky každý den potkáváme na ulicích dobrovolníky, kteří prodávají drobné cetky a podobně. Řekli jsme si, že touto cestou jít nechceme. Žijeme přeci v době digitálních technologií, interaktivity, her, tak proč toho nevyužít?

Nechali jsme si vytvořit jednoduchou hru, která představuje jednotlivé projekty sdružení a umožňuje hráči (návštěvníkovi stránek) přispět na konkrétní části jednotlivých projektů. Hráč si přímo na stránkách může koupit virtuální měnu - Tolary - kterou pak podpoří to, co se mu nejvíce líbí. Součástí hry je fotogalerie, kde se po dokončení jednotlivých projektů budou objevovat fotografie a hráči tak uvidí, jak byly jejich prostředky využity. Hráči za své příspěvky získávají nejen virtuální odznaky, ale také skutečné ceny, jako například slevy na vstup či nocleh ve skanzenu a podobně.  

Postupně chceme ke hře přidávat i další prvky, například "rozhýbat" stavby, aby hra byla stále pestřejší a pro návštěvníka a zároveň hráče i sponzora zajímavější.

Hru na www.virtualniskanzen.eu vytvořili herní designér Martin Vaňo (martin.vano@gmail.com) a grafik Pavel Hamřík ze studia handmade dreams (www.hmd.cz). Platební systém (www.darujme.cz) zprostředkovala nadace VIA, která rovněž poskytla nedocenitelnou pomoc při jeho implementaci (a ta nebyla vůbec jednoduchá).

Projekt finančně podpořili (náklady byly 35tis. Kč):

Sponzoři:

  • Český svaz ochránců přírody (v rámci programu rozvoje pozemkových spolků finančně podpořeného v grantovém řízení MŽP, Materiál nemusí vyjadřovat stanovisko MŽP)

Prohlídka skanzenu

Od října do konce března máme již zavřeno. Otevíráme opět 1.4.2018. Je však možné po telefonické dohodě pro větší skupiny domluvit pobyt, exkurzi, řemeslný, výtvarný, hudební či ekologický program na míru. 

...