Žijící skanzen

v Jindřichovicích pod Smrkem

Projekt: Zázemí pro ekologickou výchovu v Žijícím skanzenu

2014-2015

Cílem projektu bylo vybavit areál Žijícího skanzenu plně funkční letní kuchyní a také roubenou světnicí, která se stala „srdcem skanzenu“. Toto vybavení umožňuje značné rozšíření kapacity a variability při pořádání všech ekovýchovných a environmentálně vzdělávacích akcí, jako jsou kursy, tábory, workshopy, víkendovky, projektové dny pro školy a skupiny dětí i pro pravidelné každotýdenní vedení dětského kroužku Ledňáček pro místní děti, do něhož jsou integrovány i děti ze sociálně slabých romských rodin, stejně tak jako ekovýchovného klubu pro děti v domácí škole, který tu od září 2015 vedeme.

Hrubou stavbu letní kuchyně jsme postavili s mladými účastníky česko-polského mládežnického projektu „Cesty vody“. Je to stavba oválného půdorysu (24m2) s otevřenou tesařskou konstrukcí z kulánů a s rákosovou střechou (navazuje na keltské a lužickosrbské stavební tradice). V rámci tohoto projektu jsme postavili veškeré vybavení pro plnou funkčnost letní kuchyně – kachlový sporák, udírnu na sýry, komín, kamna propojená s hliněnou pecí, kterýžto komplet slouží k vypalování keramiky a bez kamen i na pečení chleba, lavice, stoly a police spolu s lisem na moštování ovoce. Tato letní kuchyně spolu se solárními vařiči, které už máme, umožnňuje kuchařkám při pěkném počasí vařit a umývat nádobí pro kursy venku, stejně jako účastníkům těch kursů venku uprostřed přírody jíst. Keramická pec spolu s chlebovou pecí, udírna na sýry a stejně tak i sporák a lis na ovoce umožňují rozšíření možností ekovýchovných kursů pro dospělé, mladé lidi, ale i děti nejen z našeho dětského kroužku Ledňáček, ale i v rámci např. projektových dnů pro školy.

Roubenou světnici skanzenu s kachlovými kamny jsme postavili v rámci projektu „Poklady zaváté staletími“, jehož cílem byla oprava roubení, hrázdění, podstávek, světnice, síně a bývalého chléva v 206 let starém podstávkovém domě. Výsledkem toho projektu byla krásná, ale prázdná roubená světnice. Aby mohla doopravdy plnit svůj účel, bylo potřeba ji v rámci tohoto projektu vybavit historickým nábytkem, přičemž některé drobnější vybavení jsme vyrobili i na míru. Tato světnice slouží nyní jako standardní kuchyně pro kursy a ekovýchovné programy, když není tak krásné počasí, abychom mohli být venku. Ale odehrávají se v ní i klasické ekovýchovné programy – např. pečení chleba nebo třeba výroba vánočních ozdob z přírodních materiálů v rámci vánočního programu a podobně. Krásné prostředí dodává také neopakovatelnou atmosféru schůzkám dětského kroužku Ledňáček, který každotýdenně vedeme pro místní děti.

Tento projekt podpořil částkou 100 000,- Kč:

  • Liberecký kraj
  • FRIT s.r.o., PNZ, Liberec

Provoz skanzenu během tohoto projektu podpořila také bezplatnou dodávkou zelené energie v hodnotě cca 6000,- společnost:

  • Nano Energies

Prohlídka skanzenu

Od dubna do září je otevřeno vždy od úterý do neděle mezi desátou a sedmnáctou hodinou. Ve všedních dnech mimo prázdniny však doporučujeme i malým výpravám ohlásit se předem. Ohlášení u větších skupin je potřeba vždy. Pro skupiny je možné také domluvit pobyt, exkurzi, řemeslný, výtvarný, hudební či ekologický program na míru. Děkujeme

...