Žijící skanzen

v Jindřichovicích pod Smrkem

Projekt: Zázemí pro ekologickou výchovu v Žijícím skanzenu

2014-2015

Cílem projektu bylo vybavit areál Žijícího skanzenu plně funkční letní kuchyní a také roubenou světnicí, která se stala „srdcem skanzenu“. Toto vybavení umožňuje značné rozšíření kapacity a variability při pořádání všech ekovýchovných a environmentálně vzdělávacích akcí, jako jsou kursy, tábory, workshopy, víkendovky, projektové dny pro školy a skupiny dětí i pro pravidelné každotýdenní vedení dětského kroužku Ledňáček pro místní děti, do něhož jsou integrovány i děti ze sociálně slabých romských rodin, stejně tak jako ekovýchovného klubu pro děti v domácí škole, který tu od září 2015 vedeme.

Hrubou stavbu letní kuchyně jsme postavili s mladými účastníky česko-polského mládežnického projektu „Cesty vody“. Je to stavba oválného půdorysu (24m2) s otevřenou tesařskou konstrukcí z kulánů a s rákosovou střechou (navazuje na keltské a lužickosrbské stavební tradice). V rámci tohoto projektu jsme postavili veškeré vybavení pro plnou funkčnost letní kuchyně – kachlový sporák, udírnu na sýry, komín, kamna propojená s hliněnou pecí, kterýžto komplet slouží k vypalování keramiky a bez kamen i na pečení chleba, lavice, stoly a police spolu s lisem na moštování ovoce. Tato letní kuchyně spolu se solárními vařiči, které už máme, umožnňuje kuchařkám při pěkném počasí vařit a umývat nádobí pro kursy venku, stejně jako účastníkům těch kursů venku uprostřed přírody jíst. Keramická pec spolu s chlebovou pecí, udírna na sýry a stejně tak i sporák a lis na ovoce umožňují rozšíření možností ekovýchovných kursů pro dospělé, mladé lidi, ale i děti nejen z našeho dětského kroužku Ledňáček, ale i v rámci např. projektových dnů pro školy.

Roubenou světnici skanzenu s kachlovými kamny jsme postavili v rámci projektu „Poklady zaváté staletími“, jehož cílem byla oprava roubení, hrázdění, podstávek, světnice, síně a bývalého chléva v 206 let starém podstávkovém domě. Výsledkem toho projektu byla krásná, ale prázdná roubená světnice. Aby mohla doopravdy plnit svůj účel, bylo potřeba ji v rámci tohoto projektu vybavit historickým nábytkem, přičemž některé drobnější vybavení jsme vyrobili i na míru. Tato světnice slouží nyní jako standardní kuchyně pro kursy a ekovýchovné programy, když není tak krásné počasí, abychom mohli být venku. Ale odehrávají se v ní i klasické ekovýchovné programy – např. pečení chleba nebo třeba výroba vánočních ozdob z přírodních materiálů v rámci vánočního programu a podobně. Krásné prostředí dodává také neopakovatelnou atmosféru schůzkám dětského kroužku Ledňáček, který každotýdenně vedeme pro místní děti.

Tento projekt podpořil částkou 100 000,- Kč:

  • Liberecký kraj
  • FRIT s.r.o., PNZ, Liberec

Provoz skanzenu během tohoto projektu podpořila také bezplatnou dodávkou zelené energie v hodnotě cca 6000,- společnost:

  • Nano Energies

Prohlídka skanzenu

Od října do konce března máme již zavřeno. Otevíráme opět 1.4.2018. Je však možné po telefonické dohodě pro větší skupiny domluvit pobyt, exkurzi, řemeslný, výtvarný, hudební či ekologický program na míru. 

...