Žijící skanzen

v Jindřichovicích pod Smrkem

Projekt: Aleje na Frýdlantsku

2016

Tento projekt navazuje na naše aktivity v loňském roce a na snahu zachránit aleje na Frýdlantsku, v rámci níž se spojilo více aktivistů a založilo občanskou iniciativu Zachraňme aleje.  Společně jsme v tomto roce díky projektu uskutečnili  Rozloučení s Kočárovou alejí s doprovodným programem – představením Muž, který sázel stromy a putovní výstavou o alejích.

Frýdlantsko je malebnou krajinou v podhůří Jizerských hor, krásu tohoto pozapomenutého kraje již více než sto let podtrhují všudypřítomné aleje. Dosud byly aleje pro místní obyvatele něčím samozřejmým, co sem vždy patřilo a patřit bude. Ale kvůli katastrofálnímu stavu místních silnic a zanedbanosti údržby již starších stromů náhle hrozila krajině ztráta krajinného rázu velkým plošným kácením.

Hrozící plošné kácení ve velkém vyburcovalo na podzim roku 2015 skupinu místních obyvatel z celého Frýdlantska ke spolupráci a aktivní snaze o záchranu alejí. Protože byl projekt Libereckého kraje již těsně před finálním schvalováním a již prošel výběrovým kolem jako projekt pilotní, nezbýval skoro žádný čas a nebylo mnoho možností. Díky neuvěřitelnému nasazení všech aktivistů se povedlo narychlo založit občanskou iniciativu Zachraňme aleje, problém medializovat, jednat s politiky a stát se účastníky schvalovacích řízení. Zprvu byla jednání spíše v bojovném duchu, když však druhá strana pochopila, že nechceme celý projekt za každou cenu zabrzdit – a tedy zabránit i opravám silnic, začala již konstruktivnější jednání. Vznikla pracovní skupina, kde jednali zástupci Kraje i projektanti, starostové a zástupci iniciativy Zachraňme aleje. Pracovní skupina prošla všechny úseky a posuzovala de facto každý strom. Zachránit se tak nakonec podařilo necelou polovinu z původního počtu. Původně mělo padnout k zemi 954 stromů, teď je osud zpečetěn „jen" u 500 z nich. Zůstanou však zachovány čtyři aleje z pěti, většinou jde o kácení jednotlivých stromů v lesních úsecích, v místech mostků, stromů ve špatném zdravotním stavu i stromků náletových a občas stromů příliš zasahujících do silnice.

Bohužel jedna z nejvýraznějších a nejdiskutovanějších – a pro některé i ta nejkrásnější alej mezi Raspenavou a Krásným Lesem zvaná Kočárová bude pokácena. Tady záchrana není možná. Padne tu zhruba 300 stromů. Důvodem je špatný zdravotní stav jasanů (poranění od aut) a také nutnost rozšířit tuto silnici vzhledem k jejímu dopravnímu zatížení.

Nicméně podařilo se také domluvit náhradní výsadbu, kdy za každý pokácený strom se tři nové vysází a podstatným výsledkem je i vznik koncepční studie péče o aleje na Frýdlantsku.

Na tuto činnost jsme v roce 2016 navázali projektem „Ochraňujme aleje“, který měl za cíl téma alejí již ve zcela nekonfliktním duchu přiblížit veřejnosti a také se důstojně a pietně rozloučit s Kočárovou alejí.

Nejprve proběhla vernisáž putovní výstavy “Chraňme aleje“ spolu s hudebně-literárním představením “Muž, který sázel stromy“ v zámeckém pivovaru Frýdlant – 7. 10. od 19:30. Akce se zúčastnilo přibližně 40 lidí. Představení “Muž, který sázel stromy“ v podání Dua Paradisa a Martina Duška sklidilo zasloužený úspěch a zároveň jsme tak slavnostně zahájili putovní výstavu “Chraňme aleje“ - vzdělávací výstavu o alejích zapůjčenou od Arniky i s uměleckými fotografiemi alejí na Frýdlantsku od pana Čížka. Poté výstava dva týdny putovala: 10. - 14. 10. byla vystavena ve foyer frýdlantské radnice, 14. - 17. 10. v předsálí hejnického kina, 17. - 21. 10. v areálu lesnické školy v Hejnicích a nakonec byla i součástí závěrečné akce “Rozloučení s Kočárovou alejí“ dne 22. 10. od 12 hodin. Výstavu vidělo celkem 780 lidí. Naštěstí nám počasí i při naší venkovní akci přálo a všech 120 návštěvníků si užilo jak dětský scénický tanec “Listy“ (tanečnice z Jindřichovic), tak povídání o alejích (Zbyněk Vlk), koncert Yanka (Jana Bružeňáka) i Kayi (Karly Salabové) i drobné občerstvení. Zástupce spolku Arnika slavnostně předal ocenění za 3. místo v celostátní soutěži o nejkrásnější alej roku 2015. Při slavnostním odhalení jsme poté pokřtili pamětní kámen Kočárové aleje a nakonec jsme si všichni užili i rozlučkovou jízdu s koňskými povozy a průvodem alejí i s jezdci na koních. Celkově přátelskou a pohodovou atmosféru zpestřili členové i příznovci iniciativy Zachraňme aleje dobovými kostýmy. Ještě vybudujeme lavičku na posezení s fotografiemi a informacemi o této aleji, ta lavička bude symbolicky vytvořena z jednoho z pokácených jasanů v zimě 2016 – 2017. Tak vznikne spolu s kamenem pietní místo jako vzpomínka na tuto alej, která tu za nás téměř 150 let dýchala, poskytovala stín kočárům, pohlcovala prach a kouř z našich aut... A samozřejmě vedle nové silnice poroste stromořadí nové, v první fázi alespoň jednostranně vysázené, než se podaří (snad) získat souhlas vlastníka pozemků i na druhé straně.

 • Tento projekt podpořil částkou 50 000,- Kč:

  Liberecký kraj
 • Tento projekt podpořila částkou 20 000,- Kč:

  Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor
 • Tento projekt podpořili částkou 11 000,- Kč:

  Český svaz ochránců přírody
 • a jeho partneři:

  Lesy České republiky
 • Ministerstvo životního prostředí

Prohlídka skanzenu

Od října do konce března máme již zavřeno. Otevíráme opět 1.4.2018. Je však možné po telefonické dohodě pro větší skupiny domluvit pobyt, exkurzi, řemeslný, výtvarný, hudební či ekologický program na míru. 

...