Žijící skanzen

v Jindřichovicích pod Smrkem

Projekt: Společenské zázemí v Žijícím skanzenu

2016

Tento projekt byl v podstatě technický, stavební, šlo v něm o úpravu prostor ve skanzenu tak, aby umožňovaly pořádání různorodých akcí i v zimním období.

Projekt řešil zateplení 4 místností v podstávkovém domě, který je součástí Žijícího skanzenu. Jedná se o hlavní společenskou místnost, v níž se odehrávají přednášky, kulturní a ekovýchovné akce, workshopy apod. a tři navazující pokoje, používané při výše uvedených programech třeba pro rozdělení velké skupiny dětí na více menších skupinek a nebo pro vícedenní pobyty a programy. Zateplení proběhlo pro skanzen adekvátní formou, tedy slaměnými panely omítnutými hliněnou omítkou. Zatepleny pomocí zateplovacích pásků byly i 4 svlakové dveře, aby ani jimi teplo neunikalo. Rovněž tak jsme provedli i výměnu podlahy ve společenské místnosti i pokojíčcích – původní byla příliš hrubá, se spáry mezi prkny, neumožňovala dostatečný úklid i pohodu účastníků. Na podlahu byla použita nová broušená široká prkna na perodrážku, s povrchovou úpravou PNZ. Kompostovací toalety dostaly separační prkýnka, samostatné hadice na odvod moči a odvětrání z hlavních širokých „schozových“ trubek přímo pod prkýnky. Tyto úpravy zajistily separaci moči od tuhého odpadu a tím dokonalejší kompostování a bezzápachový provoz.

  • Tento projekt podpořil částkou 150 000,- Kč:

    Liberecký kraj

Prohlídka skanzenu

Od dubna do září je otevřeno vždy od úterý do neděle mezi desátou a sedmnáctou hodinou. Ve všedních dnech mimo prázdniny však doporučujeme i malým výpravám ohlásit se předem. Ohlášení u větších skupin je potřeba vždy. Pro skupiny je možné také domluvit pobyt, exkurzi, řemeslný, výtvarný, hudební či ekologický program na míru. Děkujeme

...