Žijící skanzen

v Jindřichovicích pod Smrkem

Projekt: Za řemesly a ekoprogramy do jindřichovického skanzenu

2016

Vybavení skanzenu s truhlářskou a kovářskou dílnou, ale i s dalšími prostory a nářadím přímo vybízí k řemeslným programům, zatímco jeho bezprostřední okolí s naučnou „motýlí stezkou“, různými ekotopy včetně přírodních jezírek, pak nabízí dokonalé prostory k pořádání ekovýchovných programů.

Účelem tohoto projektu přitom bylo zkvalitnění podmínek pro volnočasové aktivity dětí a mládeže, což se stalo zejména nákupem různého nářadí a vybavení. Projekt v realizační části měl více částí: Letní putovní tábor s koňmi, pravidelný kroužek Ledňáček a programy ve skanzenu pro školy a skupiny dětí z Libereckého kraje.

Putovní tábor byl čtyřdenní a opět jsme zvolili jinou trasu, projeli jsme další část polského příhraničí. První noc jsme spali na louce u řeky Kwisy, kde si děti vytvořily bludiště v pobřežních porostech. Další den jsme se zastavili v hezkém městečku Gryfów Slaski s historickým centrem, kde jsme si prohlédli mimo jiné kostel s průvodkyní. Pak už jsme mířili k jezerům, kde jsme trávili čas koupáním, plutím na nafukovacích lodích, hrami i objevováním hradu nad jezerem.

Na Ledňáčku jsme se opět pravidelně každý týden s dětmi věnovali různým ekovýchovným i řemeslným aktivitám, jak ukazují fotky v galerii a nebo na facebooku. Stejně tak i programy pro školy a další skupiny byly natolik pestré, že je lze těžko pár větami popsat, ale fotky to udělají lépe :-)

Našich programů se v rámci tohoto projektu celkem zúčastnilo 151 lidí (25 dospělých a 126 dětí, z toho 44 opakovaně v rámci pravidelných programů pro stejné skupiny dětí)

  • Tento projekt podpořil částkou 35 000,- Kč:

    Liberecký kraj
  • Tento projekt podpořila částkou 10 000,- Kč:

    Obec Jindřichovice pod Smrkem

Prohlídka skanzenu

Od října do konce března máme již zavřeno. Otevíráme opět 1.4.2018. Je však možné po telefonické dohodě pro větší skupiny domluvit pobyt, exkurzi, řemeslný, výtvarný, hudební či ekologický program na míru. 

...