Žijící skanzen

v Jindřichovicích pod Smrkem

Projekt: Za řemesly a ekoprogramy do jindřichovického skanzenu

2016

Vybavení skanzenu s truhlářskou a kovářskou dílnou, ale i s dalšími prostory a nářadím přímo vybízí k řemeslným programům, zatímco jeho bezprostřední okolí s naučnou „motýlí stezkou“, různými ekotopy včetně přírodních jezírek, pak nabízí dokonalé prostory k pořádání ekovýchovných programů.

Účelem tohoto projektu přitom bylo zkvalitnění podmínek pro volnočasové aktivity dětí a mládeže, což se stalo zejména nákupem různého nářadí a vybavení. Projekt v realizační části měl více částí: Letní putovní tábor s koňmi, pravidelný kroužek Ledňáček a programy ve skanzenu pro školy a skupiny dětí z Libereckého kraje.

Putovní tábor byl čtyřdenní a opět jsme zvolili jinou trasu, projeli jsme další část polského příhraničí. První noc jsme spali na louce u řeky Kwisy, kde si děti vytvořily bludiště v pobřežních porostech. Další den jsme se zastavili v hezkém městečku Gryfów Slaski s historickým centrem, kde jsme si prohlédli mimo jiné kostel s průvodkyní. Pak už jsme mířili k jezerům, kde jsme trávili čas koupáním, plutím na nafukovacích lodích, hrami i objevováním hradu nad jezerem.

Na Ledňáčku jsme se opět pravidelně každý týden s dětmi věnovali různým ekovýchovným i řemeslným aktivitám, jak ukazují fotky v galerii a nebo na facebooku. Stejně tak i programy pro školy a další skupiny byly natolik pestré, že je lze těžko pár větami popsat, ale fotky to udělají lépe :-)

Našich programů se v rámci tohoto projektu celkem zúčastnilo 151 lidí (25 dospělých a 126 dětí, z toho 44 opakovaně v rámci pravidelných programů pro stejné skupiny dětí)

  • Tento projekt podpořil částkou 35 000,- Kč:

    Liberecký kraj
  • Tento projekt podpořila částkou 10 000,- Kč:

    Obec Jindřichovice pod Smrkem

Prohlídka skanzenu

Od dubna do září je otevřeno vždy od úterý do neděle mezi desátou a sedmnáctou hodinou. Ve všedních dnech mimo prázdniny však doporučujeme i malým výpravám ohlásit se předem. Ohlášení u větších skupin je potřeba vždy. Pro skupiny je možné také domluvit pobyt, exkurzi, řemeslný, výtvarný, hudební či ekologický program na míru. Děkujeme

...