Žijící skanzen

v Jindřichovicích pod Smrkem

Projekt: Taneční, hudební, výtvarné a turistické aktivity mládeže v Jindřichovicích

2017-2018

Tento projekt probíhal po oba roky a měl pět hlavních směrů aktivit s dětmi.

Dlouhodobá práce s kroužky tanečnic. Každý týden proběhla půlhodinová schůzka mladších (školkových) a následně i hodinová schůzka starších (školních, prvostupňových) tanečnic. Tyto tanečnice jezdily i na taneční festivaly, byli jsme s nimi na Tanci srdcem v Jablonci nad Nisou, na Tanečním podvečeru organizovaném Společností tanečních pedagogů v Praze a na česko – polsko – německém festivalu Märchenfest (Ještěd – Sněžka – Oybin) v Žitavě. Před festivaly probíhala i delší, třeba několikahodinová sobotní soustředění. Tanečnic v obou kroužcích bylo 30, ale jednalo se o pravidelnou práci, vyžadující spoustu času přípravy i samotného vedení kroužků.

Dlouhodobá práce s česko polským Klubem dětí v domácí škole (Svobodná škola Ronja). Každý týden proběhly tři pětihodinové schůzky, zahrnující hudební, taneční, výtvarné i turistické aktivity včetně výprav do divadel, muzeí apod. Umělecká práce s dětmi byla nedílnou součástí řady schůzek, tudíž setkání s dětmi věnovaných umělecké tvorbě byly vlastně stovky...

Dlouhodobá práce s dětmi v rámci dětských kroužků Ledňáček a Vlaštovka. Od září 2017 nám totiž počet dětí v kroužku překročil únosnou míru a tak jsme museli děti rozdělit do dvou kroužků s obdobným programem, jednoho ve čtvrtek a druhého v pátek. Znamená to tedy dvou a půl hodinové schůzky dvakrát týdně, celkově asi pro 30 dětí.

Delší výlety s dětmi ze Svobodné školy Ronja i z kroužků. Mnohokrát jsme byli na různých představeních v Naivním divadle, jednou v IQ Landii, a když se ochladilo, tak jsme jezdili i na bruslení, naproti tomu v létě jsme byli v Kulturinsel Einsiedel, kde si děti užily dobrodružný, vzdělávací i veselý pobyt v „městečku“, vytvořeném přímo pro ně. A vrcholem byla dvoudenní výprava (s přespáváním ve stanech) do Kutné Hory, kam děti toužily jet, protože je v tu dobu nejvíc lákalo téma dolování, stříbra a drahých kamenů. Sfárali jsme tedy do dolu, zažili jsme výrobu mincí, ale viděli jsme i chrámy a samozřejmě známou Kostnici, jež na děti silně zapůsobila.

Krátkodobá práce s jinými školními a mimoškolními kolektivy dětí a mládeže, jež k nám jezdily na krátkodobé, jednodenní i vícedenní programy. Nejvíce účastníků bylo na programu Aztéckého tance a hudby, ale dětské kolektivy k nám jezdily i na další tanečně, hudebně a pohybově nebo výtvarně laděné několikahodinové programy.

  • Tento projekt podpořil v roce 2017 částkou 69 000,- Kč a v roce 2018 částkou 100 000,- Kč:

    Liberecký kraj

    Tento projekt podpořila v roce 2017 částkou 15 000,- Kč a v roce 2018 rovněž částkou 15 000,- Kč:

    Obec Jindřichovice pod Smrkem

Prohlídka skanzenu

Od dubna do září je otevřeno vždy od úterý do neděle mezi desátou a sedmnáctou hodinou. Ve všedních dnech mimo prázdniny však doporučujeme i malým výpravám ohlásit se předem. Ohlášení u větších skupin je potřeba vždy. Pro skupiny je možné také domluvit pobyt, exkurzi, řemeslný, výtvarný, hudební či ekologický program na míru. Děkujeme

...