Žijící skanzen

v Jindřichovicích pod Smrkem

Projekt: Ekovýchovný kroužek Ledňáček

2019

Aktivity kroužku Ledňáček pro děti jsou obvykle dány hlavně ročním obdobím a počasím. Patří mezi ně poznávání přírody a krajiny, péče o krajinu, rostliny a živočichy, výlety za přírodními zajímavostmi, ale také tvoření z přírodních surovin.

Kroužek Ledňáček měl v roce 2019 pravidelné dvouhodinové schůzky každý týden a bylo do něj přihlášeno 40 dětí z Jindřichovic a okolí. Témata schůzek a aktivit jsou obvykle dána hlavně ročním obdobím a počasím, bývá to poznávání přírody (např. zkoumání fauny ve vodních ekosystémech nebo poznávání ptáků na krmítku či podle hlasu), stopování, vysazování rostlin např. do našeho jezírka v rámci areálu skanzenu, jízda přírodou na koni či na voze a nebo permakultura, ekozahrady, pěstování a krajinnou ekologii.

Děti bavilo i různé tvoření v dílně, například ze dřeva. Důležité byly také cesty za přírodními zajímavostmi či na zajímavé ekovýchovné programy do jiných organizací (byli jsme na zámku Czocha, na horolezecké stěně, v automobilovém muzeu v Porscheho domě ve Vratislavicích, Ekoparku, IQ landii, Českosaském Švýcarsku včetně tamního pravěkého parku, na věži v Siedlecině, v Českém ráji na hradě Frýdštejn i Valdštejn, ve Szklarskej Porebie na věži emocí, minigolfu, bobové dráze i dinoparku, v libereckém technickém muzeu i Malém divadle). Cíle cest plánujeme vždy v rámci komunitního plánování spolu s dětmi, ty nejvíce určují, co je právě nejvíce zajímá a podle toho tedy aktuálně přizpůsobujeme nabídku, z níž si přímo děti vyberou.

V rámci projektu proběhly i drobné úpravy klubovny, díky tomu jsme adaptovali novou místnost, sloužící především pro různé výtvarné činnosti. Dětem jsme také poskytli fotky ze zdokumentovaných akcích na CD.

  • Tento projekt podpořil částkou 50 000,- Kč

    Liberecký kraj

Prohlídka skanzenu

Od dubna do září je otevřeno vždy od úterý do neděle mezi desátou a sedmnáctou hodinou. Ve všedních dnech mimo prázdniny však doporučujeme i malým výpravám ohlásit se předem. Ohlášení u větších skupin je potřeba vždy. Pro skupiny je možné také domluvit pobyt, exkurzi, řemeslný, výtvarný, hudební či ekologický program na míru. Děkujeme

...