Žijící skanzen

v Jindřichovicích pod Smrkem

Projekt: Ekovýchovný kroužek Ledňáček

2019

Aktivity kroužku Ledňáček pro děti jsou obvykle dány hlavně ročním obdobím a počasím. Patří mezi ně poznávání přírody a krajiny, péče o krajinu, rostliny a živočichy, výlety za přírodními zajímavostmi, ale také tvoření z přírodních surovin.

Kroužek Ledňáček měl v roce 2019 pravidelné dvouhodinové schůzky každý týden a bylo do něj přihlášeno 40 dětí z Jindřichovic a okolí. Témata schůzek a aktivit jsou obvykle dána hlavně ročním obdobím a počasím, bývá to poznávání přírody (např. zkoumání fauny ve vodních ekosystémech nebo poznávání ptáků na krmítku či podle hlasu), stopování, vysazování rostlin např. do našeho jezírka v rámci areálu skanzenu, jízda přírodou na koni či na voze a nebo permakultura, ekozahrady, pěstování a krajinnou ekologii.

Děti bavilo i různé tvoření v dílně, například ze dřeva. Důležité byly také cesty za přírodními zajímavostmi či na zajímavé ekovýchovné programy do jiných organizací (byli jsme na zámku Czocha, na horolezecké stěně, v automobilovém muzeu v Porscheho domě ve Vratislavicích, Ekoparku, IQ landii, Českosaském Švýcarsku včetně tamního pravěkého parku, na věži v Siedlecině, v Českém ráji na hradě Frýdštejn i Valdštejn, ve Szklarskej Porebie na věži emocí, minigolfu, bobové dráze i dinoparku, v libereckém technickém muzeu i Malém divadle). Cíle cest plánujeme vždy v rámci komunitního plánování spolu s dětmi, ty nejvíce určují, co je právě nejvíce zajímá a podle toho tedy aktuálně přizpůsobujeme nabídku, z níž si přímo děti vyberou.

V rámci projektu proběhly i drobné úpravy klubovny, díky tomu jsme adaptovali novou místnost, sloužící především pro různé výtvarné činnosti. Dětem jsme také poskytli fotky ze zdokumentovaných akcích na CD.

  • Tento projekt podpořil částkou 50 000,- Kč

    Liberecký kraj

Prohlídka skanzenu

Skanzen je opět otevřen od úterý do neděle mezi desátou a sedmnáctou hodinou. U vstupu dostanete tištěného průvodce a skanzen si tak projdete ve svém tempu a pouze ve své skupince, v přírodě na zdravém vzduchu. U větších skupin je potřeba se předem ohlásit, bude se vám věnovat (docela) živý průvodce (tedy nejen ten tištěný). Pro skupiny je možné také domluvit pobyt, exkurzi, řemeslný, výtvarný, hudební či ekologický program na míru. Těšíme se na vás.

...