Žijící skanzen

v Jindřichovicích pod Smrkem

Projekt: Vybavení pro management pozemkového spolku

2019

I tento rok jsme v rámci projektu zorganizovali 5 dobrovolnických dnů pro firemní pracovníky (Kooperativa, Advaita, ČSOB, Sandoz a Sberbank) a 3 dobrovolnické akce pro veřejnost s cílem ochrany a údržby ekokrajiny a historických staveb.

Firemní a běžní dobrovolníci letos pomáhali při setí, mulčování kolem keřů, při opravách ohrad, při vytrhávání orobinců z tůněk, při čištění dvora a pěšinek v okolí skanzenu, při úklidu skanzenu, při opravě tabulí naučné stezky, při péči o hlavaté vrby, při čištění vodního biotopu, při sklízení, sklizni a sušení bylin, při ožínání, při kosení, sušení sena a jeho svážení koňským povozem, při ekovýchovných výletech, osvětových akcích a při čištění černé skládky v blízkosti. Stejně jako loni, tak i letos se nám podařilo zapojit do těchto dobrovolnických aktivit i děti z našeho kroužku a svobodné školy a tak vznikly kombinované programy propojené s ekovýchovou při praktických činnostech. Těší nás účast celkem 60ti dobrovolníků. Tyto akce však nebyly financovány z projektu, realizace tohoto projektu pouze jejich uskutečnění umožnila.

V rámci projektu bylo zakoupeno zejména pracovní nářadí a pomůcky, jako například hrábě, rycí vidle, motyky a násady, kladiva, kleště, pilky ocasky, šroubováky, pořízy, elektrická pumpa na pneumatiky koňského povozu, lišta, řetězka, svíčky, řetěz na motorovou pilu, a jiné.

  • Tento projekt podpořil v roce 2019 částkou 50 000,- Kč:

    Český svaz ochránců přírody

Prohlídka skanzenu

Skanzen je opět otevřen od úterý do neděle mezi desátou a sedmnáctou hodinou. U vstupu dostanete tištěného průvodce a skanzen si tak projdete ve svém tempu a pouze ve své skupince, v přírodě na zdravém vzduchu. U větších skupin je potřeba se předem ohlásit, bude se vám věnovat (docela) živý průvodce (tedy nejen ten tištěný). Pro skupiny je možné také domluvit pobyt, exkurzi, řemeslný, výtvarný, hudební či ekologický program na míru. Těšíme se na vás.

...