Žijící skanzen

v Jindřichovicích pod Smrkem

Projekt: Za řemesly a ekoprogramy do jindřichovického skanzenu IV.

2019

Žijící skanzen v Jindřichovicích je místem, kde mohou děti „ochutnat“ a užít si život postaru, jako z dob před průmyslovou revolucí. Bez elektřiny, v krásné přírodě, na statku se zvířaty, v pohybu....a bez internetu :)

Organizujeme různé programy a workshopy pro školy a školky v Libereckém kraji a také volnočasové aktivity a kroužky pro děti z Jindřichovic a Frýdlantského výběžku. Nedílnou částí projektu je začleňování romských dětí ze sociálně slabých rodin do kolektivu.

Letos jsme nerealizovali koňský putovní tábor, protože jedna naše kobylka byla už moc stará a ta, kterou jsme koupili, aby ji v tahu a pod sedlem postupně nahradila, nebyla ještě dost zacvičená, aby to bylo pro děti úplně bezpečné. A protože jsme v létě pořídili 6,5 metrovou plachetnici, rozhodli jsme se koňský tábor nahradit podobně romantickým a dobrodružným táborem plachetním.  V pauzách mezi putováním se kreativně tvořilo. A navštívili jsme známé turistické cíle v okolí jezera Bärwäldersee, konkrétně Kulturinsel (kreativně vybudovaný park pro děti s dřevěnými domečky, prolézačkami…) a Saurierpark (dinopark s maketami dinosaurů).

Druhým cílem projektu je to, co ke skanzenu neodmyslitelně patří – cesta za starými řemesly – programy a workshopy pro kroužky a školy. Ve skanzenu se řídíme heslem: „Dotýkejte se prosím vystavených exponátů“. Máme několik exponátů, které jsou pro děti velmi atraktivní a v běžném životě je neuvidí a nevyzkouší – například historickou kovářskou výheň. Kromě kování si děti oblíbily i sklářství – výrobu korálků navíjených na kovové tyčinky z roztaveného skla. Trpělivější děti zvládnou výrobu košíčků z pedigu a nebo pečení v kachlové peci. Další řemeslo – pro děti snadnější na výrobu – je voskařství (voštinářství)- vyzkoušíme svíčky stáčené z mezistěn, svíčky lité do forem a svíčky namáčené. Stejně tak jsme realizovali i  méně náročné programy, například výrobu šperků z korálků, keramiku, plstění z ovčí vlny. Oblíbené je u dětí také zahradničení a nově i modelářství – lepení a barvení letadélek. Děti i rády vyřezávají ze dřeva nebo přímo něco ze dřeva stloukají a šroubují v truhlárně a vrhly se i do chemických pokusů… Stálé oblibě se pak těší práce s koňmi, ať už jde o výuku ježdění, práce ze země, péče o koně a nebo jízda na voze. Rovněž volnočasově rekreačně pojatý sport je u dětí stále oblíbený...

Program je určen jednak pro děti, které k nám chodí pravidelně každý týden na kroužky a programy, ale také pro děti z jiných škol, které k nám jezdí na řemeslné programy a ekoprogramy.

  • Tento projekt podpořil v roce 2019 částkou 50 000,- Kč:

    Liberecký kraj

Prohlídka skanzenu

Skanzen je opět otevřen od úterý do neděle mezi desátou a sedmnáctou hodinou. U vstupu dostanete tištěného průvodce a skanzen si tak projdete ve svém tempu a pouze ve své skupince, v přírodě na zdravém vzduchu. U větších skupin je potřeba se předem ohlásit, bude se vám věnovat (docela) živý průvodce (tedy nejen ten tištěný). Pro skupiny je možné také domluvit pobyt, exkurzi, řemeslný, výtvarný, hudební či ekologický program na míru. Těšíme se na vás.

...